01 października 2019

Pojedynek derbowy z Piastem Gliwice miał odpowiedzieć na pytanie, czy dwa zwycięstwa AZS UŚ Katowice na starcie sezonu nie były dziełem przypadku. Gospodarze co prawda w tabeli ustępowali akademikom, ale statystyki dotychczasowych spotkań obu ekip zdecydowanie przemawiały za Piastem. Pierwsza połowa poprzedzona minutą zadumy w rocznicę śmierci Jurka Wojewódzkiego, była wzajemnym badaniem sił. Miejscowi próbowali nadawać ton grze, ale Katowiczanie czujni w defensywie na wiele nie pozwali rywalom. Kiedy zawodnicy Piasta już znaleźli sobie pozycję do oddania strzału to pewnie interweniował Bartek Krzywicki. Z kolei w rewanżu bliscy zdobycia bramki byli Jakub Jochymek i Kamil Musiał. Tak więc po 20 minutach na tablicy wyników mieliśmy 0:0 po grze, która nie mogła porwać kibiców. Początek drugiej połowy to bardzo podobny scenariusz do tego co oglądaliśmy przed przerwą. Gliwiczanie prowadzili grę, a AZS UŚ spokojnie wyczekiwał rywala, próbując kontrować. I właśnie taka taktyka okazała się skuteczna. W 28. minucie Jacek Hewlik zagrał piłkę na dalszy słupek, a Piotrek Łopuch z bliska trafił celnie i Katowiczanie wyszli na prowadzenie. Piast chciał za wszelką cenę odpowiedzieć, ale Bartek Krzywicki w sobie tylko znany sposób obronił uderzenie z najbliższej odległości. W 34. minucie ponownie duet Hewlik - Łopuch rozmontował defensywę gospodarzy i było 0:2. Od tego momentu Piast zaczął grać z lotnym bramkarzem, lecz było to bicie głową w .....defensywę Katowiczan. Właśnie gra w obronie podopiecznych Miłosza Kocota była kluczem do zwycięstwa. Jeszcze w samej końcówce meczu Michał Dubiel zagrał do Adama Jonczyka, a ten przypieczętował sukces akademików.

AZS UŚ w ten sposób powrócił na fotel lidera, co jest chyba największą niespodzianką niedawno rozpoczętego sezonu Futsal Ekstraklasy. Cieszy zarówno gra w defensywie zespołu, jak i skuteczność pod bramką rywala. Takiego startu akademicy nie mieli od swojego debiutu na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.

Kolejny sprawdzian sił już w najbliższy piątek, a egzaminatorem zespołu Uniwersytetu Śląskiego będzie sam Mistrz Polski, Rekord Bielsko Biała. Można śmiało powiedzieć, że w Szopienicach dojdzie do prawdziwego hitu 4 ligowej kolejki.

Piast Gliwice - AZS UŚ Katowice 0:3 (0:0)bramki: Piotr Łopuch - 2, Adam JonczykAZS UŚ : Krzywicki - Wojtyna, Hewlik, Piskorz, Łopuch - Kisielov, Musiał , Podobiński, Szczurek, Dubiel, Jochymek, Ząbek, Jonczyk, Hoszek