AZS UŚ W EKSTRAKLASIE FUTSALU (2012 - 2021)

© AZS UŚ 2021

SEZON 2012/2013

 

Po rundzie zasadniczej akademicy zajmowali 9 miejsce z dorobkiem 19 punktów i przyszło im walczyć o utrzymanie w Ekstraklasie. Do małej tabeli doliczono punkty, które zespoły wywalczyły w bezpośrednich pojedynkach zasadniczego sezonu. Po blamażu w pierwszym pojedynku z AZS Uniwersytet Gdańsk przegranym przez katowiczan 0:5, w kolejnych meczach AZS UŚ walczył już do samego końca. Bardzo ważny był remisowy pojedynek w Rudzie Śląskiej z Gwiazdą, w którym akademicy wyszarpali remis w ostatnich trzech minutach zdobywając trzy bramki. Później przyszły trzy wygrane z rzędu, w tym chyba ta najistotniejsza w Gdańsku, gdzie zwycięską bramkę zdobył Jędrzej Jasiński w samej końcówce spotkania. Walka o utrzymanie trwała do ostatniej kolejki, ale ostatecznie zespół zapewnił sobie ligowy byt.

W swoim pierwszym sezonie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym drużyna została sklasyfikowany na 10. miejscu. Podopieczni trenera Jarzmika pokazali w rozgrywkach, że potrafią odbierać punkty najlepszym, a świadczyły o tym zwycięstwo w Toruniu z Marwitem czy remis z wicemistrzem Polski – Gattą Zduńska Wola.

Najwięcej bramek dla AZS w tym sezonie zdobyli Aleksander Kolmas (9), Dariusz Wolański (9), grający trener Rafał Jarzmik (8), Damian Wojtas (8) i Łukasz Tosik (7). Na uwagę zasługują aż 4 trafienia Wolańskiego w decydującej fazie w play-off, co znacznie przyczyniło się do utrzymania AZS w Ekstraklasie.

Oprócz w/w zawodników w tym sezonie barwy akademików reprezentowali min. Robert Gładczak, Adam Grędysa, Krzysztof Grędysa, Jędrzej Jasiński, Maciej Kamiński, Michał Krajewski, Łukasz Kuś, Grzegorz Liszka, Szymon Morgała, Przemysław Rajkiewicz, Robert Satora i Krzysztof Trzaskalski.

 

 

SEZON 2013/2014

 

Rafał Jarzmik rozstaje się z akademickim klubem za porozumieniem stron, jego następcą został Witold Zając – 29 letni bramkarz Akademików – były zawodnik Rekordu Bielsko-Biała, wielokrotny reprezentant Polski w futsalu, który wcześniej był już w sztabie szkoleniowym. Asystentem Witolda Zająca został Damian Wojtas, a po jego rozstaniu z drużyną Akademików po pierwszej rundzie, II trenerem AZS UŚ został Krzysztof Nos.

Zmiana nastąpiła również na funkcji kierownika drużyny, Tomasza Ferensa zastąpił Szymon Śleziona.

Scenariusza do ostatniej kolejki nie wymyśliłby nawet najlepszy reżyser. Skazywana przez wszystkich na spadek drużyna Akademików, rzutem na taśmę zdołała utrzymać się w Futsal Ekstraklasie, pokonując w ostatniej kolejce Clearex Chorzów. Z pomocą podopiecznym trenera Zająca przyszli Akademicy z ...Gdańska, którzy pokonali u siebie Remedium Pyskowice. Zwycięskie bramki padały w 40 minucie. Złotego gola dla AZS UŚ zdobył bramkarz Mateusz Bednarczyk, a dla gdańszczan Dominik Depta na ...2 sekundy przed końcem meczu! Ostatecznie katowiczanie zajęli 10 miejsce w ligowej tabeli i zachowali ligowy byt.

Bramki dla katowiczan w tym sezonie zdobywali: 12 - Kamil Kmiecik, 10 - Jędrzej Jasiński, 5 - Robert Gładczak, 3 - Rafał Jarzmik, Aleksander Kolmas, Grzegorz Liszka, 2 - Paweł Barański, Damian Wojtas, 1 - Mateusz Bednarczyk, Bartłomiej Krzywicki, Marcin Krzywka, Łukasz Kuś, Szymon Morgała, Łukasz Tosik, Michał Włodarek.

 

 

SEZON 2014/2015

 

Kolejny sezon rozpoczął się dla AZS fatalnie. Zespół przegrywał większość spotkań i nawet grudniowe zwycięstwo nad Mistrzem Polski, Rekordem Bielsko Biała nie poprawiło zbytnio sytuacji Akademików w tabeli. Doszło do zmiany na ławce trenerskiej. Witolda Zająca zastąpił Błażej Korczyński, który łączył funkcję szkoleniowca i zawodnika.

Katowiczanie w pierwszej rundzie zdobyli raptem 8 punktów i jedną nogą byli w I lidze.

Zadziałał jednak syndrom nowej miotły. AZS zaczął notować zwycięstwa, a i gra Akademików mogła się podobać. Pierwszym sygnałem lepszych czasów dla podopiecznych Błażeja Korczyńskiego były zwycięstwa w Gdańsku i u siebie z Chojnicami. Bardzo dobrze w bramce spisywał się Rafał Krzyśka, który występował również w roli egzekutora. Drużynie nie przeszkodził nawet zimny prysznic w Pniewach (1:9), bo już po tygodniu ofiarą AZS padł utytułowany Clearex, który został rozgromiony w Szopienicach 8:1.W tym spotkaniu Błażej Korczyński pobił rekord strzelecki Futsal Ekstraklasy Krzysztofa Filipczaka, zdobywając swoją 309 i 310 bramkę w swojej karierze. Ostatecznie Korczyński wyśrubował strzelecki rekord Futsal Ekstraklasy – obecnie, po zakończeniu kariery na parkiecie, ma na swoim koncie aż 314 goli !

Kolejnymi ofiarami Akademików padły również zespoły Gwiazdy Ruda Śląska i Gatty Zduńska Wola, co pozwoliło po raz kolejny utrzymać Ekstraklasę w Katowicach, kończąc sezon na 8 miejscu z dorobkiem 26 punktów.

Oczywiście nie mogło być inaczej, najlepszym strzelcem drużyny został z 11 trafieniami ich grający trener, natomiast pozostałe bramki zdobywali:, 10 - Krzysztof Piskorz, 9 - Robert Gładczak, 6 - Jędrzej Jasiński, 5 - Paweł Barański, 4 - Michał Słonina, 3 - Marcin Krzywka, Łukasz Kuś, 2 - Rafał Krzyśka, 1 - Krzysztof Bartyzel, Mateusz Kowaluk

W sierpniu oficjalnie ogłoszono, że Błażej Korczyński zostanie asystentem selekcjonera futsalowej reprezentacji Polski. 13 sierpnia ukazały się również nominacje do futsalowej kadry narodowej. Wśród powołanych biało-czerwonych znalazło się dwóch Akademików z Katowic – bramkarz Rafał Krzyśka oraz kapitan zespołu, Robert Gładczak, dla którego był to debiut w seniorskiej kadrze Polski! Do reprezentacji młodzieżowej (U’21) powołany został natomiast inny zawodnik AZS UŚ Katowice, Paweł Barański .

 

 

SEZON 2015/2016

 

Kolejny sezon był chyba najsłabszym w wykonaniu Akademików biorąc pod uwagę występy w Ekstraklasie. Do zespołu dołączyli m.in. Tomasz Dura oraz reprezentanci Polski Marcin Czech i Adrian Pater, a pomimo tego forma z poprzedniej rundy gdzieś się zagubiła.

Katowiczanie sporadycznie rozstrzygali pojedynki ligowe na swoją korzyść, choć sezon zaczęli od zwycięstwa nad Omegą Gliwice 4:1. Jeszcze pod koniec października sytuacja AZS wyglądała całkiem nieźle. Zespół w 7 kolejkach zgromadził 10 punktów, a w kolejnym spotkaniu postawił się Rekordowi Bielsko-Biała. Na kolejne zwycięstwo przyszło czekać do 5 marca, w pokonanym polu pozostała najsłabsza w tym sezonie rudzka Gwiazda. Kolejne pojedynki to seria porażek i ostatecznie katowiczanie zajęli 11, przedostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 17 punktów. Los chciał, że ze względów organizacyjnych z dwóch gliwickich ekip – Omegi i Nbit-u – powstała jedna drużyna Piasta Gliwice i Akademicy cudem utrzymali ligowy byt.

W tym nienajlepszym dla AZS UŚ Katowice sezonie bramki zdobywali :

10 - Tomasz Dura, 7 - Paweł Barański, 6 - Krzysztof Piskorz, 5 - Jędrzej Jasiński, 4 - Robert Gładczak, Tomasz Szczurek, 3 - Marcin Czech, 2 - Paweł Baranowski, Rafał Krzyśka, Marcin Minkus, Adrian Pater, 1 - Marcin Krzywka, Łukasz Kuś.

 

SEZON 2016/2017

 

W czerwcu 2016 roku funkcję trenera przejmuje 30-krotny reprezentant Polski w futsalu, dwukrotny mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski, strzelec 154 goli na parkietach Futsal Ekstraklasy – Paweł Machura. Był on zawodnikiem takich klubów jak Inpuls-Alpol Siemianowice Śląskie, PA Nova Gliwice, Jango Katowice oraz Rekordu Bielsko-Biała, w którym wraz z końcem sezonu 2015/2016 zakończył zawodniczą karierę.

Z kolei funkcję kierownika drużyny objął Bartosz Dobrowolski, sędzia piłkarski, do tej pory związany ze środowiskiem futsalu w Rudzie Śląskiej. Do zespołu dołączyli m.in. Krzysztof Salisz, Michał Cygnarowski, Sławomir Pękala czy Jacek Hewlik,. Katowiczanie stanowili w rozgrywkach bardzo doświadczony monolit, z którym rywalom grało się bardzo trudno. W efekcie akademicy sezon zasadniczy zakończyli najwyższym w historii swoich występów w Futsal Ekstraklasie miejscu – VII, choć zabrakło jednego punktu, aby załapać się do najlepszej szóstki walczącej o medale. Ciekawostką jest fakt, że zespół Pawła Machury pobił rekord wszechczasów najwyższego szczebla rozgrywek polskiego futsalu pod względem zremisowanych spotkań. 10 nierozstrzygniętych meczów w jednym sezonie to wyczyn, którego jeszcze nie dokonał żaden inny zespół. Katowiczanie remisowali zarówno z dwiema najsłabszymi drużynami rozgrywek (Wieliczka i Red Devils Chojnice), a jednocześnie odbierali punkty walczącym o medale Piastowi, Clearexowi, Pogoni, czy ekipom z Torunia i Zduńskiej Woli

W grupie spadkowej zawodnicy Pawła Machury bliscy byli utrzymania VII lokaty, jednak do tego wyczynu zabrakło katowiczanom 3 sekund. Tracąc bramkę w zremisowanym 4:4 spotkaniu z Red Dragons Pniewy, musieli ustąpić miejsca swoim rywalom. Ostatecznie drużyna zajęła IX pozycję z dorobkiem 22 pkt (punkty po rozegraniu 22 kolejek dzielono na pół).

67 bramek zdobytych przez akademików przypadło na następujących graczy: 11 - Tomasz Dura, 8 - Krzysztof Salisz, 7 - Michał Cygnarowski, Jacek Hewlik, Jędrzej Jasiński, Kamil Kmiecik, Kamil Musiał, 5 - Damian Wojtas, 2 - Marcin Minkus, Sławomir Pękala, 1 - Kacper Dudzik, Jakub Haase

W końcówce sezonu również do historii rozgrywek przeszedł weteran parkietów, kapitan AZS, Damian Wojtas, który w spotkaniu z Red Dragons Pniewy zdobył swoją 100 bramkę w Ekstraklasie i po zakończeniu rozgrywek zakończył swoją sportową karierę.

 

 

Sezon 2017/2018

 

Start obecnego sezonu, to kolejne zmiany personalne. Z drużyną pożegnali się Marcin Krzywka, Kacper Dudzik, Marcin Minkus, Łukasz Bogdziewicz oraz niespodziewanie Rafał Krzyśka, który trafił za naszą zachodnią granicę. Jak wspomnieliśmy wcześniej, buty na kołku zawiesił Damian Wojtas. W ich miejsce do zespołu powrócił Tomasz Szczurek, a także Daniel Wojtyna, Krystian Brzenk, Bartek Gruszczyński, a w trakcie rozgrywek dołączyli Kamil Lasik, Konrad Podobiński, Kamil Moritz i Michał Tkacz. Opaskę kapitańską po popularnym „Stalinie” przejął Jędrzej Jasiński.

Pierwsza część sezonu okazała się bardzo pechowa przede wszystkim pod względem kontuzji. Ciężkich urazów doznali Tomek Dura, Krzysiek Salisz oraz Krystian Brzenk. Zespół przegrywał mecz za meczem, grał bardzo nierówno i mało skutecznie. Należy wspomnieć, że do Szczecina Paweł Machura mógł zabrać tylko siedmiu zawodników z pola. Przerwa w rozgrywkach poprawiła formę sportową i wszyscy w klubie są dobrej myśli, wierząc, że Akademicy zachowają swój ligowy byt.

 

Futsalowi reprezentanci Polski (seniorzy i młodzieżowi) w barwach Akademików z Katowic:

z obecnych zawodników: Jędrzej Jasiński, Daniel Wojtyna, Kamil Lasik, Piotr Łopuch.

trener Paweł Machura;

byli zawodnicy AZS z reprezentacyjną przeszłością: Błażej Korczyński (najlepszy strzelec w historii FE, obecny selekcjoner futsalowej reprezentacji Polski), Damian Wojtas, Rafał Krzyśka, Paweł Barański, Krzysztof Piskorz, Robert Gładczak, Adrian Pater, Marcin Czech, Michał Słonina, Rafał Jarzmik, Dariusz Wolański, Michał Włodarek, Łukasz Groszak,Tomasz Dura, Krystian Brzenk, Krzysztof Salisz, Kamil Kmiecik.