© AZS UŚ 2019

03 maja 2017

Zakończyła się runda zasadnicza sezonu 2016/2017 Futsal Ekstraklasy. Pora więc na pierwsze podsumowania występu Akademików. Mimo że podopieczni Pawła Machury nie awansowali do pierwszej „szóstki” (choć zabrakło tak niewiele), to dotychczasowe poczynania naszego zespołu dają powody do zadowolenia i są najlepszym wynikiem dotychczas uzyskanym przez nasz zespół w historii występów w Futsal Ekstraklasie !

 

Katowiczanie w 22 spotkaniach rundy zasadniczej zdobyli 30 punktów, co dało im siódmą lokatę po rundzie zasadniczej. 7 razy zwyciężali, 9 razy dzielili się punktami z rywalami, a sześciokrotnie schodzili z parkietów „na tarczy”. Zdobyli 53 bramki, tracąc niestety o dziesięć więcej (63). Co ciekawe Akademicy zdobyli tyle samo punktów na własnym parkiecie co na wyjazdach (po 15). W stawce Futsal Ekstraklasy na obiektach rywali zajęli piątą lokatę (4 zwycięstwa, 3 remisy, 4 porażki), ustępując jedynie Rekordowi Bielsko Biała, Piastowi Gliwice, Pogoni '04 Szczecin i Gatcie Zduńska Wola. Gorzej wypada zestawienie na własnym parkiecie – tutaj AZS UŚ Katowice plasuje się na dziewiątej pozycji (3 wygrane, 6 remisów i 2 porażki) Najlepsza była Gatta, przed Rekordem i FC Toruń.

 

W całym sezonie dotychczas w protokole meczowym znalazło się 17 zawodników. Tylko czterech z nich było do dyspozycji trenera Pawła Machury w każdej ligowej potyczce – po 22 mecze na koncie mają: Krzysztof Salisz, Sławomir Pękala, Jakub Haase i Mateusz Bednarczyk.

 

Najskuteczniejszym Akademikiem w tym sezonie jest jak dotychczas Tomasz Dura z 11 trafieniami na koncie. 8 goli zdobył Krzysztof Salisz, po 7 – Kamil Musiał i Jacek Hewlik, 5 bramek zdobył Damian Wojtas, po 4 – Kamil Kmiecik i Michał Cygnarowski, po 2 trafienia zaliczyli Jędrzej Jasiński i Sławomir Pękala, a po jednym golu dołożyli: Marcin Minkus i Jakub Haase.

 

Podopieczni Pawła Machury 25 razy w całym sezonie (rundzie zasadniczej) byli karani przesz sędziów „żółtymi kartkami”. Liderem tego typu napomnień w drużynie Akademików był Jędrzej Jasiński, który oglądał „żółtko” jak do tej pory sześciokrotnie.

 

Najwięcej bramek w meczach z udziałem AZS UŚ Katowice padło w tym sezonie w rywalizacji z Rekordem Bielsko Biała - kibice zobaczyli w tym meczu 10 bramek (AZS UŚ uległ rywalom 1:9). Najmniej goli padło w ...bezbramkowej rywalizacji wyjazdowej z Red Dragons Pniewy. Najwyższą porażkę katowiczanie ponieśli właśnie z Rekordem (1:9), a najwyższą wygraną w tym sezonie odnieśli pokonując w ostatniej kolejce Red Dragons Pniewy (6:2).

 

Najwięcej widzów w hali w Katowicach – Szopienicach, na meczach AZS UŚ Katowice rozgrywanych „u siebie” było podczas spotkań z Clearexem Chorzów oraz Gattą Zduńska Wola (ok. 300 osób).

 

Dwóch zawodników w barwach Akademików w tym sezonie osiągnęło granicę ...100 bramek w historii swoich występów w Futsal Ekstraklasie. Byli to Tomasz Dura i Damian Wojtas.

 

(soN)

Runda zasadnicza w ...liczbach !